Enso – zen-cirklen i børstet metallook
Uanset om det er i sølv-, kobber- eller guldlook: Dette eksklusive billede viser Enso, cirklen malet med et enkelt penselstrøg fra japansk zen-kalligrafi. Den står traditionelt for oplysning, fuldkommenhed og universet – bevidst efterladt åben, for det er ufuldkommenheden, der gør den levende. Et lille rødt seglstempel samt de japanske tegn for "Enso" med oversættelse til fire sprog fuldender motivet.
Baggrunden er helt utrykt og lader den børstede struktur skinne igennem i guld-, sølv- eller kobberlook, mens den sorte penselcirkel og det røde stempel træder kraftfuldt frem.
Som børstet billede med metalstruktur bringer dette motiv rolig, meditativ klarhed ind i stuen, entréen eller andre afslapningssteder.
Alu-Dibond-billedet med børstet overflade til særlige lys- og farveeffekter fås i forskellige størrelser.
Produkttype
Børstet Alu-Dibond, Aluminiumsprint
Format
Stående, Rektangulær
Rum
Stue, Soveværelse, Badeværelse
Kunstform
Illustrationer og tegninger